Проектът „Обучение на ново поколение предприемачи в туризма в Източните Родопи“, финансиран от фондация ‘Америка за България“ се изпълнява от училищно настоятелство ‘Пробуда, в периода януари – декември 2023 год.
Проектът „ Предприемачи в туризма“:
1. повиши компетенциите и образователния ценз на младите хора в региона в сферата на туризъм;
2. създаде  условия за работа в тур. сектор в региона – припознаване на туристическата дейност като предприемаческа и възможност за реализиране на дейности, инициативи, проекти сред подрастващите;
3. популяризира забележителностите в региона чрез дейности на открито;
4. повиши образователната култура на подрастващите за влиянието на човека върху околната среда и как с малки стъпки да я съхраним;
5. създава на наръчник на екскурзовода със съвети, стъпки и указания на достъпен език, за да бъде началото на младите екскурзоводи подпомогнато;
6. създаде  ядро от млади хора с идеи и желание за предприемачески дейности, насочени към туристическия сектор в региона.
С този проект полажихме началото на адекватно обучение и система за подготовка на кадри в туризма и в частност в екскурзоводството. Екскурзоводът е човекът, който оставя у туристите впечатление за видяното, преживяното, спомените и може да бъде както най-добрата реклама за съответния обект и региона, така може да бъде и анти-реклама и на най-прекрасния туристически шедьовър.
В рамките на проекта лицензираните  екскурзоводи  обучиха 15 младежи с интерес към работа в туризма. Те получиха официален документ за това, на базата на който могат да преминат процедурата, която изисква Министерството на туризма, за да бъдат включени в Националния туристически регистър и на свой ред да станат лицензирани екскурзоводи.
Обучението се състоя от  теоретична и практическа част, както и беседи посещения на туристически обекти: Перперикон, светилището на Орфей при с. Татул, пещера Утроба, крепостта Монек, въжения мост при с. Лисиците, дървената джамия при с. Подкова, светилището Харман кая, Елмалъ баба теке, средновековен манастир „Йоан Предтеча“, вила „Армира“, крепостта Лютица, Шейтан дере, Кован кая и др.
Издаването на наръчник на екскурзовода  помогна на обучаващите се в няколко направление:
· правила при сформиране на група туристи;
· предизвикателства при преодоляване на планински терен;
· поведението на екскурзовода спрямо туристите ( норми);
· умения за оказване на ПДП и ПСП от БЧК –Кърджали;
· практически насоки как се създава маршрут.
Източните Родопи и специално районът на Кърджали е предпочитана дестинация както за културен, така и за еко и селски туризъм. Въпреки големия интерес и богато наследство на Родопите, в Кърджали обществеността не припознава туризма като начин за препитание и развитие. Няма образователна институция или туристически сдружения или клубове, където младите хора да получават знания и да обменят идеи. С проекта „Предприемачи в туризма“ се създаде мрежа от млади хора, които  развиват своите идеи и  ги реализират на територията на областта, като началото е вече положено. Дигиталната разходка, с превод на български и  английски език  е с  баркод,  неразделна част от пътеводител, представящ най-атрактивните маршрути в област Кърджали и  визуализиращ обектите, които предстои да бъдат посетени от туристите.